Bilkent Estetik

Protez Diş

 

Protez diş uygulamaları sabit ve hareketli protez olmak üzere iki çeşittir. Sabit uygulamalara porselen kron, köprüler ve implant üzeri porselen kron ve köprüler girer. Hareketli protezler ise ya tüm dişsiz ağızlara uygulanan total protezlerdir ya da ağızda doğal dişlerinde bulunduğu durumlarda uygulanan kroşeli, ankerli iskelet protezlerdir.

Porselen Kron

Porselen kronlar da günümüzde çok gelişmiştir. Klasik alt yapısı metal olan porselen kronların yanında çok daha doğal ve estetik sonuçlar doğuran zirkonyumlar da rutin olarak uygulanmaktadır.

Zirkonyum Nedir? Neden Tercih Edilir?

Klasik porselen kronların alt yapısı metaldir. Alt yapıdaki metal ışığı bloke ederek rengin doğallığının kaybolmasına ve diş etlerinde gri bir görünüme sebep olur. Daha doğal ve estetik bir görünüm için hem metal kadar sağlam hem de ışığı geçiren beyaz renkli zirkonyum alt yapılar tercih edilmektedir. Bu zirkonyum alt yapılar çok özel bir teknolojiyle, el değmeden, bilgisayar destekli bir sistem içinde üretildiğinden hata payını da neredeyse sıfıra indirger.

Laminate Porselen (Yaprak Porselen) Nedir?

Ön grup dişlerin mine yapısındaki şekil, renk ve yapı bozuklarında takma tırnak gibi dişin ön yüzeyine yapıştırılarak uygulanan ince yaprak porselenlerdir. Laminate porselenin avantaj, diş dokusunda çok az kayba neden olmasıdır.

İmplant Destekli Tam Protez Nedir?

Bilindiği üzere dişsiz ağızlarda protez kullanımı çok zordur. Hele çene kemiği iyice erimişse protezi ağızda hareketsiz tutmak ve çiğneyebilmek neredeyse imkânsızdır. İşte bu protezlerin hareket etmesini engellemek ve hastaya hemen hemen sabit proteze yakın bir konfor sağlamak amacıyla, çene kemiğine 2 ila 4 adet implant yerleştirilir. Bu implantlar çıt çıt mekanizması gibi protezin içinde hazırlanmış olan yuvaya rahatlıkla oturur. İmplant desteği alınarak hazırlanmış protezlerde hareketlilik yok denecek kadar azdır.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012