Bilkent Estetik

Ortodonti

 

Diş, çene ve yüz kompleksinin anomalilerini tedavi eden bilim dalına ortodonti denir. Ortodontik tedavi, halk arasında tel takmak olarak bilinir.

Ortodontik Tedavi Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

Tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişlerin çevresindeki kemik doku yeterli ise istenilen yaşta çapraşıklıklar tedavi edilebilir. Ancak alt-üst çene ilişkisinde bir problem varsa, tedavi mutlaka gelişim çağı içinde yapılmalıdır. Halk arasında yanlış bilinen bir şey de ağızda tüm daimi dişler tamamlandıktan sonra tedaviye başlanabileceğidir. Oysa bazı vakalarda, daha kolay ve başarılı olabilmesi için tedaviye karma dentisyon döneminde (süt dişlerinin bazıları henüz ağızdayken) başlamak gerekebilir. Bu nedenle çocuğun 8-9 yaşlarından itibaren yılda 1-2 kez ortodontiste muayene ettirilmesi gerekmektedir.

Ortodontik Tedavinin Süresi Ne Kadardır?

Bu süre hastadan hastaya değişir. Muayene sonrasında ortodontistiniz, size gerekli tedavinin şekli ve süresi hakkında detaylı bilgi verecektir.

Ortodontik Tedavi Yaptırmazsam Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşırım?

Ortodontik tedavinin gerekli olduğu hastalarda, tedavi uygulanmaz ise, problemin ağırlık derecesine göre birçok sorunla karşı karşıya kalınabilir. Ortodontinin amacı sadece estetik kazanım değildir. Dişlerdeki çapraşıklıklar, estetik problemin yanı sıra yeterli oral hijyenin sağlanmasına engel olarak, çürük ve diş eti hastalıklarının oluşmasına yol açar. Alt-üst çenede ki dişlerin kapanış bozuklukları, hem dişlerde kronik travma oluşturarak dişin çevre kemik desteğinde kayıplara hem de çene ekleminde çok ciddi deformasyonların gelişmesine sebep olur. Ayrıca diş ve çene yapısındaki anomaliler nedeniyle konuşma bozuklukları, çiğneme bozuklukları ve dolayısıyla sindirim bozuklukları da gözlenebilir.

Her Diş Hekimi Bu Tedaviyi Yapabilir mi?

Hayır, ortodontik tedavi mutlaka bir ortodontist tarafından yapılmalıdır. Ortodont uzmanlık isteyen bir tedavi türüdür.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012