Bilkent Estetik

İmplant

 

İmplant diş çene kemiğine yerleştirilen, gerçek diş kökünü başarılı bir biçimde taklit eden, genellikle titanyumdan yapılan, vidaya benzer bir yapıdır.

Avantajları Nedir?

  • Kaybedilen dişlerin yerine protez yapmak için komşu dişlerde doku kaybına yol açılmaz.
  • Eğer köprü yapmak için destek diş yoksa, hareketli protez kullanmak zorunluluğu kaybolur.
  • Hareketli protezlerin konforsuzluğu ortadan kalkar.
  • Çene kemiğini korur ve erimesini yavaşlatır.
  • Kaybettiğiniz çiğneme fonksiyonunu ve estetiğinizi size iade eder.

Herkese Uygulanabilir mi?

Genel sağlık durumu uygun olmayan hastalardan belirli tahliller ve doktorunun uygulama için onayı istenir.

İmplant uygulamasının başarısı için kemik seviyesinin yeterli olması şarttır. Kemik ölçümü panoramik film üzerinde yapılır. Bazen Tomografi de gerekebilir. Kemik yeterli değilse ve greft uygulanarak yeterli hale getirilemeyecekse implant uygulaması kontrendikedir, yapılamaz.

Kemik gelişimi tamamlanmamış çocuklarda implant uygulanamaz ancak uygulama için üst yaş sınırı yoktur.

İmplant Uygulaması Sırasında Ağrı Hissedilir mi?

Hayır. Normal bir diş çekiminde uygulanan lokal anestezi, implant uygulaması içinde yeterlidir. Operasyon esnasında ağrı hissedilmez. Operasyon sonrasında ise enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik ve ödem gelişmemesi içinde uygun bir ağrı kesici kullanıldığından yine rahatsız edici bir ağrı oluşmaz. Bazen hastanın dokusuna bağlı olarak, 3-4 gün sürebilen hafif bir şişlik (ödem) olabilir.

İmplant Uygulamasından Ne Kadar Süre Sonra Protez Yapılabilir?

Tedavinin başarısı için implant uygulamasından sonra çene kemiğinin implantı iyice kavraması (osseointegrasyon) mutlaka beklenmelidir. Bu süre beklenmeden üzerine protez uygulanarak kuvvete maruz bırakılması, implantın kaybedilmesine ya da ömrünün kısalmasına yol açabilir. Osseointegrasyon ortalama olarak üst çenede 3- 4 ayda, alt çenede 2- 3 ayda gerçekleşir. Bu süre sonunda alınacak filmlerle kontroller yapılır ve uygun görülürse protez tedavisine başlanır. Tam dişsiz ağızlardaki implant uygulamalarında, operasyondan 15 gün sonra hastaya alt yapısı yumuşak bir materyalle kaplı hareketli geçici bir total protez kullandırılabilir.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Oral hijyen iyi olduğu taktirde 30-40 yıla kadar takip edilen implantlar bulunmaktadır. İmplantların ömrünü uzatmak için doğru teknikle etkin bir temizlik şarttır.

Vücudun Reddetmesi Yada Kanser Riski Var mıdır?

İmplantların yapılmış olduğu maddelerin vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur. Dolayısıyla vücudun reddetmesi veya kanser gibi bir bulguya rastlanmamıştır.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012