Bilkent Estetik

Diş Eti Tedavileri - Periodontoloji

 

Dişler ağızda çene kemiği ve onun üzerini kaplayan diş eti tarafından çevrelenirler. Bu diş çevresindeki yumuşak ve sert dokuların enfekte olması durumunda periodontal hastalık gelişir.

Periodontal Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı diş eti uçuk pembe renktedir ve dişin yüzeyinde bıçak sırtı şeklinde sıfırlanarak sonlanır. Diş eti hastalığının ilk belirtisi kızarıklık ve tombullaşmadır. Sonra fırçalama esnasında kanamalar başlar. Bu ilk evreye gingivitis yani diş eti iltahabı denir. Eğer tedavi edilmezse iltihap kemiğe ulaşır ve dişi çevreleyen kemik dokusu erimeye başlar. Diş eti de kemikle birlikte geriye çekilir. Diş kökleri ağız içinde görülür ve dişlerde hassasiyet gelişir. Bu safhanın adı ise periodontitistir.

Niçin Diş Etlerinde İltihap Oluşur?

Dişlerin yüzeyinde plak dediğimiz kremimsi mikroorganizma içeren bir tabaka oluşur. Tırnağınızı dişinize sürdüğünüzde tırnağınızın üstünde kalan tabaka diş plağıdır. Eğer bu plak diş yüzeyinden günde 2-3 kere fırçalanmak suretiyle uzaklaştırılmaz ise sertleşir ve diş taşı ya da tartar diye adlandırdığımız birikintiler oluşur. Oluşan tartarlar zamanla diş etinin iltihaplanmasına ve ilerleyen dönemlerde de çene kemiğinin iltihaplanmasına yol açar.

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti tedavisi yapılırken ilk safhada yani gingivitis safhasında diş taşı temizliği (detertraj) yapılmalıdır. Hastanın da oral hijyenine dikkat etmesiyle çok başarılı bir sonuç elde edilir. Halk arasında diş taşlarının temizlenmesinin diş minesine zarar verdiği ve daha çok taş oluşmasına neden olduğu gibi yanlış bir kanı bulunmaktadır. Bu kanı kesinlikle çok yanlıştır çünkü detertraj, dişe zarar vermeyen bir işlemdir ve günümüzde el aletleriyle değil kazıcı bir ucu olmayan sadece ultrasonik titreşimlerle tartarları diş yüzeyinden uzaklaştıran kavitron adını verdiğimiz son derece teknolojik bir cihazla yapılmaktadır. Orta safhada yani çene kemiğindeki iltihabın yeni başladığı dönemde, detertrajla birlikte küretaj denilen bir işlemde uygulanır. Eğer kemikte iltihap çok ilerlemişse flap operasyonu adını verdiğimiz bir ameliyatla diş eti ve kemikteki iltihap temizlenir.

Diş Eti Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Bu hastalık ağrı oluşturmadan çok sinsi ilerler. Ağrı yapmadığı içinde hastalar genellikle önemsemez ve son safhada dişler doku desteğini kaybettiği için sallanmaya başlar. Bu safhada artık kaybedilen dokuyu tekrar oluşturmak mümkün değildir ve maalesef diş kaybedilir. Dişin kaybedilmesinin yanı sıra bir kötü sonuçta, kemik seviyesinde ki düşmenin implant uygulaması içinde sıkıntı yaratmasıdır.

Diş Eti Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Tüm ağız sağlığında olduğu gibi diş eti sağlığı içinde yapılması gereken en önemli şey oral hijyene dikkat etmektir. Günde 2-3 defa yapılan etkin bir diş fırçalamayla (dişlerin her yüzeyini)ve diş ipi kullanımıyla büyük ölçüde korunma sağlanır. Buna rağmen hala çeşitli sebeplerle diş taşları oluşabilir. Oluşan diş taşlarını mutlaka bir diş hekimine başvurarak temizlettirmeniz gerekir, kendi kendinize bunu yapabilmeniz mümkün değildir.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012