Bilkent Estetik

Endodonti - Kanal Tedavisi

 

Diş dıştan içe doğru mine, dentin ve pulpa olmak üzere üç dokudan oluşur. Kökte ise minenin yerini sement alır. Pulpa, dişin orta bölgesinde bulunan odacığın içinde yer alan damar ve sinirlerin oluşturduğu yumuşak dokudur. Pulpa dokusu, çürük, travma v.s. nedenlerle enfekte olur ya da canlılığını kaybederse dişte ağrı ve bir sonraki safha olarak da çene kemiğinde apse gelişir. Her iki durumda da eğer kanal tedavisi uygulanmazsa diş mutlaka kaybedilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş kanal tedavisi yapılırken ilk önce çürük, sonra odacığın içindeki enfekte ya da ölü pulpa dişten uzaklaştırılır. Kanal duvarları, eğelemek suretiyle enfekte dokudan arındırılır, çeşitli solüsyonlarla dezenfekte edilir ve kanalların içi özel bir dolgu maddesi ile doldurulur. Sonrasında diş kronundaki madde kaybının büyüklüğüne ve konumuna göre ya dolgu yapılır ya da porselen kronla kaplanır. Günümüzde kanal tedavileri, daha hızlı, steril ve başarılı olabilmesi için klasik el aletleri yerine özel geliştirilmiş endodontik cihazlarla yapılmaktadır. Bu cihazlar seans sayısını da çok azaltmakta, bir çok vakada tek seansta tedaviyi mümkün kılmaktadır.

Kanal Tedavisinin Endüksiyonları

  • Uzun süreli sıcak ve soğuk hassasiyeti
  • Çiğneme esnasında ya da kendiliğinden başlayan diş ağrıları
  • Gece başlayan diş ağrıları
  • Dişteki renk değişimi
  • Diş kökü ve çevresinde oluşan şişlik ve ağrı
  • Protez yapımında gerekli görünen durumlar

Her Zaman Kanal Tedavisiyle Diş Kurtarılabilir mi?

Hayır. Eğer enfeksiyon çok ilerlemişse ya da diş kemik desteğini kaybetmişse kanal tedavisi çözüm değildir.

Tedavi Sırasında Ağrı Hissedilir mi?

Hayır. Rutin dolgu yapımında uygulanan lokal anesteziyle tedavi sırasında ağrı oluşmaz. Ancak bazen tedavinin bitiminden sonra bir kaç gün çiğneme esnasında hafif ağrılar gelişebilir ve hekiminiz ağrı kesici kullanmanızı önerebilir.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012