Bilkent Estetik

Estetik Diş Dolguları

 

Çürük Nedir ve Neden Oluşur?

İnsan vücudunun en sert dokusu minedir. Ancak en çok mikroorganizmanın bulunduğu bölgede ağız ortamıdır. Eğer oral hijyen iyi sağlanmazsa mikroorganizmalar mineye nüfus ederek çürük dediğimiz yumuşak mine alanları oluştururlar. Dişlerimizin yüzeyinde plak denilen yumuşak birikintiler bulunur. Bu birikintilerin, günde 2-3 kere diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak diş yüzeyinden uzaklaştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde ortamdaki mikroorganizmalar ağızdaki şekeri aside dönüştürerek çürüğe sebep olurlar.

Çürük Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çürük ilk önce mine dokusunda başlar ve tedavi edilmez ise alttaki dentin dokusuna ulaşır, büyür. Bu aşamada dişte hassasiyet (özellikle soğuk, tatlı ve ekşiye karşı) ve kırılmalar meydana gelebilir. Bazen bu belirtilerin hiç biri hissedilmeden de çürük ilerleme gösterebilir ve dişin tam orta bölgesinde bulunan damar-sinir odacığına yani pulpaya ulaşır. Pulpa enfekte olur ve ciddi ağrılar gelişir. Bir sonraki aşama ise dişin kök ucunda yani çene kemiği içerisinde enfeksiyon (apse) oluşmasıdır.

Çürük Nasıl Tedavi Edilir?

İlk önce yumuşayıp çürüyen doku dişten uzaklaştırılır, sonrasında oluşan boşluğun büyüklüğüne ve bölgesine göre seçilen uygun bir dolgu materyali kaviteye yerleştirilerek dişin ilk formuna kavuşması sağlanır.

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Günümüzde diş hekimliğinde üç çeşit diş dolgusu materyali kullanılıyor. Bunlardan biri civa, gümüş, bakır, kalay içeren Amalgam’dır. Amalgam çok eski zamanlardan beri kullanılan gri renkli bir materyaldir ve rengi dolayısıyla yavaş yavaş kullanımı bırakılmaktadır. Son yıllarda amalgamın alternatifi olarak daha estetik ve aynı dayanıklılıkta olan kompozit dolgu materyalleri ön plana çıkmaktadır. Çünkü artık sadece tedavi değil aynı zamanda estetik beklentiler de artmıştır.

Estetik Dolgular Sadece Çürük Tedavisinde mi Kullanılır?

Hayır. Günümüzde ufak çapraşıklıkları düzeltmesi, dişler arası boşlukların kapatılması, hafif form değişikliklerinin ve kırıkların tedavisinde estetik dolgularla çok hızlı, ağrısız ve başarılı sonuçlar elde ediliyor. Bu tedavilerin çoğunda anestezi bile uygulanmıyor.

Kompozit Laminate Nedir?

Ön dişlerin mine dolgusundaki renk ve yapı bozuklukları veya şekil bozukluklarının dişte doku kaybına yok açmadan, diş yüzeyine ince bir kompozit uygulamak suretiyle tedavi edilmesine kompozit laminate denir. Bu tedavide de 1-2 saat içinde hiç ağrı çekmeden iyi bir estetik sonuç elde edilir.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012