Bilkent Estetik

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş taşı temizliği (detertraj) dişin üzerindeki tartarları, lekelenmeleri dişten uzaklaştırır ve dişeti sağlığını korur, oral hijyen sağlar. Bu tedavi sağlık için gereklidir.

Diş beyazlatma ise tamamen kozmetiktir. Dişlerinin ana renginden memnun olmayan hastalara uygulanan ve sadece estetik kazanım sağlayan bir tedavi şeklidir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) onaylı bir beyazlatma ajanının diş minesine ve dentinine nüfus ederek, dişlerin ana rengini bir kaç ton açmasına diş beyazlatma (bleaching) denir.

Diş Beyazlatma Dişlerin Yapısına Zarar Verir mi?

Diş hekimliğinde ki her tedavide olduğu gibi uygulanan beyazlatma ajanı ve uygulama tekniği doğru ise dişlerin yapısına hiç bir zarar vermez. Sadece bazı dişlerde uygulamayı takip eden ilk 24-48 saat soğuk hassasiyeti gelişebilir. Bu durumda flor uygulaması hastayı rahatlatır. Hassasiyet kesinlikle geçicidir.

Her Dişte Aynı Sonuç Elde Edilir mi?

Diş beyazlatma sonrasında alınacak netice kişiden kişiye değişir. Dişin renk tonu, renklenmenin yapısı ve nedeni, hastanın yaşı sonucu çok etkiler. Örneğin sarıya doğru koyulaşan dişler çok kolay açılırken, griye doğru koyulaşan dişler zor açılır. Muayene sonrası hekiminiz mutlaka alınabilecek sonuç açısından sizi aydınlatacaktır.

Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uygulamanın etkisi hastanın oral hijyenine ve tükettiği gıdalara bağlı olarak 1-3 yıl arası sürer. İşlem sonrası 6 ayda bir defa bir seans idame uygulama, etki süresinin uzamasına yardımcıdır. Beyazlatılan dişte mine ve dentin üzerindeki tübüller tamamen açılır. Bu nedenle en az 48 saat renkli, asitli gıdalar tüketilmemeli ve sigara kullanılmamalıdır.

Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

İki yöntemi vardır:
Office Bleaching *Home Bleaching

Office bleaching, hekimin klinikte 2-3 seansta uyguladığı beyazlatma tipidir ki bu hasta açısından en konforlu ve hızlı yöntemdir. Bir seans yaklaşık 45 dakika sürer.

Home bleaching yönteminde ise hastanın alt, üst çenesinden birer ölçü alınır ve ona özel şeffaf plaklar hazırlanır. Hasta 5-6 gece, uyurken bu plakların içerisine hekimin ona verdiği home bleaching ajanını uygulayarak dişlerinin üzerine yerleştirir. Bu plaklar günde en az 5 saat dişlerin üzerinde bırakılmalıdır.

Zorlu vakalarda her iki tedavi yöntemi bir arada kullanılabilir. Önce hekim office bleachingi uygular, sonrasında home bleachinge geçilir.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012