Bilkent Estetik

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

 

Koruyucu hekimlik kavramını yeni yeni duymaktayız ancak hekimliğin en önemli nosyonu tedavi değil korumadır. Bu nedenle çocuk diş hekimliği kavramı, düşünülenin aksine çok önemlidir.

Tüm süt dişleri sürmüş olan bir çocuğun ağzında 20 adet süt dişi bulunur ve yaklaşık 6-12 yaş arası dökülerek yerini daimi dişlere bırakır. Eğer bu normal süreç, erken süt dişi kayıplarıyla bozulursa, alttan gelecek daimi dişlerin yerleşeceği alan kaybolur ve çapraşıklık gelişir. Bazen sürecek yer bulamayan daimi dişler gömülü olarak kalır, bazen de süt dişlerinde gelişen apselerin tedavi edilmemesi altındaki daimi dişlerde yapısal bozukluklara yol açar.

Bebek Dişleri Ne Zaman Fırçalanmaya Başlanmalıdır?

İlk diş sürer sürmez ebeveyn, parmağına sardığı bir gazlı bez yardımıyla dişleri temizlemelidir. Bebek yaklaşık bir yaşına geldiğinde yine ebeveyn fırçalamaya geçmeli, bu arada da çeşitli oyunlarla çocuğuna fırçalamayı öğretmeli ve sevdirmelidir. Unutmayınız ki çocuğunuza kazandırmanız gereken en önemli alışkanlıklardan biri diş fırçalamadır.

Çocuk Diş Hekimliğinde Ne Tür Tedaviler Uygulanır?

Başlangıç olarak en önemli şey, çocukta diş hekimi fobisi oluşturmamaktır. Dolayısıyla bir problem oluşmadan önce, 1-1,5 yaşlarından itibaren çocuk diş hekimiyle tanıştırılmalı ve çeşitli oyunlarla diş hekimini sevmesi sağlanmalıdır. Pedodontide esas olan koruyucu hekimliktir. Dişleri güçlendirmek ve korumak amacıyla belirli aralıklarla flor uygulamaları yapılır ve azı dişleri sürdüğünde çürümeyi engellemek için bu dişlere fissür örtücü (fissür sealant) yerleştirilir. Çürük oluşumu varsa, süt dişlerine özel materyaller kullanılarak dişler doldurulur, eğer çürük çok ilerlediyse kanal tedavisi yapılır. Herhangi bir nedenle süt dişi kaybedilmek zorunda kalındıysa -daimi dişlerin sağlıklı sürebilmesi için- çekilen süt dişinden geride kalan boşluğun mutlaka korunması gerekir. Yer tutucu adını verdiğimiz apareyle altındaki daimi diş sürene kadar, bu boşluğu rahatlıkla koruyabiliyoruz.

 

TecnoWeb

Tüm Hakları Bilkent Estetik® Lehine Saklıdır.    CopyRight © 2011 - 2012